eslazeno: Markéta Fe, admin ve skupině KETO a LOW-CARB – těhotenství, kojení připravila velmi povedený český překlad zajímavého rozhovoru s Lily Nichols, výživovou poradkyní a autorkou knih zabývajících se problematikou výživy a těhotenství. Lily a její první kniha Skutečné jídlo při těhotenské cukrovce (v češtině vydalo nakladatelství Altenberg) přispěly ke změně českých doporučení pro těhotenskou cukrovku (podrobnosti). Její druhé knihy, Real Food for Pregnancy (české vydání chystá také Altenberg), se rozhovor týká především.
Původní název: An interview with Lily Nichols, Top Real Food Pregnancy Diet Questions Answered
Umístění: https://www.birtheatlove.com/real-food-pregnancy-diet-questions
Autor: LisaG
Datum zveřejnění: 15. června 2018
Autor českého překladu: Markéta Fe
Lily Nichols je výživovou poradkyní specializující se na stravu v těhotenství a je autorkou knih „To pravé jídlo při těhotenské cukrovce“ (vyšlo v nakladatelství Altenberg) a „To pravé jídlo v těhotenství“ (české vydání připravuje nakladatelství Altenberg).
O: Co vás inspirovalo k napsání knihy „To pravé jídlo v těhotenství? “
Lily: Krátce poté, co vyšla kniha To pravé jídlo při těhotenské cukrovce, jsem dostávala stále více žádostí, abych sepsala knihu o výživě v těhotenství obecně. Porodní asistentky a lékaři, kteří měli možnost sledovat pozitivní vliv stravy na těhotenskou cukrovku, chtěli zdroj informací pro své nediabetické klientky. Také chtěli mé na důkazech založené shrnutí ostatních témat spojených s těhotenstvím, jako jsou doplňky stravy, toxiny, platnost seznamů typických potravin, kterým byste se měli v těhotenství vyhnout a mnohé další.
O: Co je podle vás ta nejdůležitější věc, které by měly ženy ohledně výživy v těhotenství porozumět?
Lily: Že ne každá živina musí být dodána formou doplňků. Potřebujeme přirozené potraviny, které nám dodají optimální typ a množství živin pro co nejzdravější těhotenství.
O: Když jste byla těhotná, co bylo pro vás největší výzvou, co se týče zdravé výživy?
Lily: Nevolnosti a odpor k jídlu v prvním trimestru byly určitě zpočátku velmi těžké. Co mi pomáhalo, bylo uvědomit si, že nevolnosti mají nějaký komplexnější důvod, píši o tom v knize. Z poradenství stovkám těhotných žen jsem věděla, že cokoliv prožívám, je dočasné, a že na sebe prostě musím být jemná a dělat ta nejlepší rozhodnutí, která mi jen moje tělo dovolí (například vzít si sušené třešně místo bonbónů a solené kešu místo slaných krekrů). Všechny se s tím nakonec nějak popereme! Naštěstí, pokud jste před těhotenstvím jedly stravu bohatou na živiny, můžete se spolehnout na své zásoby živin, že vám pomohou překlenout tyto náročné týdny.
O: Co se týče zdraví střev – užívat probiotika nebo jogurt?
Lily: Oboje je moudrá volba, ale je mnoho výživných jídel, která mohou podpořit střevní mikrobiom, jako například fermentované potraviny (kysané zelí, kefír, jogurt…), jídla bohatá na vlákninu (avokádo, drobné bobuloviny, ořechy atp.) a jídla bohatá na želatinu (vývar, pomalu vařená masa atp.). Někdy fermentované potraviny mohou zajistit dokonce bohatší zdroj probiotik než potravinové doplňky!
O: Jaké jste měla v těhotenství chutě? Doporučujete budoucím maminkám dopřát si, na co mají chuť, nebo odolat?
Lily: Nemohu říci, že jsem měla nějaké silné chutě kromě toho, že jsem zařadila více slaných jídel a citrusů (kyselé a slané mi během prvního trimestru velmi pomáhalo). Mám ve zvyku jíst vědomě – je to nepsané pravidlo – takže jsem to tolik nepřipisovala těhotenství. Mnoho mých „chutí“ přišlo a odešlo týden co týden, stejně jako se mění moje chutě i době mimo těhotenství.
O: Jaká je vaše oblíbená těhotenská svačinka?
Lily: Nejsem si jistá, že dokážu vybrat jen jednu. Asi olivy – super uspokojující a plné soli – esenciální živiny, která je v těhotenství velmi důležitá a je potřeba jí mít dostatek. Mám také ráda cokoliv s avokádem.
O: Můžete vysvětlit důležitost zdravých tuků pro těhotné ženy?
Lily: Potřeba vitamínů rozpustných v tuku a dalších živin nacházejících se v potravinách bohatých na tuk se během těhotenství zvyšuje. Například požadavek na cholin a vitamín A, oboje nacházející se ve vysoké koncentraci v játrech a žloutcích, v těhotenství výrazně stoupá. Kvalita tuku, kterou konzumujete, je zásadní.
Například tuky přirozeně se vyskytující ve skutečných potravinách (jako např. maso zvířat krmených trávou, losos, vajíčka, avokádo, ořechy a mléčné výrobky) jdou ruku v ruce s ostatními nezbytnými živinami. Pokud se těmto jídlům vyhýbáte kvůli obsahu tuku, riskujete deficit hned několika vitamínů a minerálů.
Na druhou stranu tuky vyskytující se ve stolních rostlinných olejích a různých náhražkách másla obsahují buď vysoké množství omega-6 mastných kyselin nebo trans tuků, přičemž oba tyto typy mastných kyselin byly spojeny s komplikacemi těhotenství (jako třeba předčasný porod a preeklampsie) a problémy vývoje (jako zpoždění vývoje jemné motoriky a problémy vývoje zraku). Co se týče tuku, potřebujeme dělat to, co dělaly naše prababičky: Jíst nezpracované tuky ze všech možných přirozených, celých potravin, což zahrnuje i živočišné tuky.
O: Mátě nějaké tipy, jak se přenést přes potravinové averze – například k játrům nebo vejcím?
Lily: Buďte zvědaví a hledejte důvod vaší averze. Když do toho vnesete racio, mnohé dokážete pochopit a uvědomit si. Nemyslím si, že averze jsou něco, co bychom měli přemáhat, ale něco, kde bychom měli vyčkat. Zkoušejte, zkoušejte a znovu zkoušejte. Zvažte, zda by vám to jídlo mohl uvařit někdo jiný – zejména pokud se to týká pachové averze nebo je to spojeno s nevolností. Nakonec se většina žen přes fázi averze k jídlu nějak přenese a mohou si opět vychutnávat rozmanitou stravu. Je asi tucet možných důvodů, proč trpíte averzí k jídlu, a všechno toto rozbírám v knize právě pro ty, kteří chtějí toto téma důkladněji prozkoumat.
O: Co byste doporučila maminkám, které mají nízký rozpočet, ale chtějí jíst organicky pěstované potraviny? Na co byste se zaměřila při nákupech? Je v pořádku jíst přirozené potraviny, i když ne vždy bio?
Lily: Tuto otázku dostávám hodně často. Populace, s níž jsem začínala pracovat, byly matky a rodiny s nízkými příjmy v Los Angeles. Prostě dělejte to nejlepší, co se svými finančními prostředky můžete (například konvenčně pěstovaná zelenina a vejce z halových chovů jsou stále výživné).
Jednou z mých velkých frustrací je slyšet od maminek, že mají k dispozici minimum informací ohledně prenatální výživy (kromě pár letáků), takže můj cíl při psaní knihy To pravé jídlo v těhotenství byl vyplnit právě tuto mezeru. Čím více se zahloubáte do výzkumů, tím více zjistíte, že obsah výživových hodnot a výskyt věcí jako rezidua pesticidů a antibiotik souvisí s tím, jak byly potraviny pěstovány. To neznamená, že konvenčně pěstované potraviny nejsou k jídlu, ale že je rozhodně lepší investovat do kvalitnějších potravin, pokud si to můžete dovolit.
O: Doporučujete jíst maso v každém jídle, aby byl dodržen denní příjem bílkovin?
Lily: Není to nezbytně nutné. Poslední výzkumy ukazují, že potřeba bílkovin během těhotenství narůstá a je o dost vyšší než stanovují běžná doporučení ohledně prenatální výživy. V první polovině těhotenství se zaměřte na příjem minimálně 80 g bílkovin denně. V druhé polovině těhotenství by to mělo být aspoň 100 g bílkovin denně. Pokud jste větší nebo jste fyzicky velmi aktivní, měla byste mít bílkovin ještě o trochu více. Doporučuji mít nějakou formu bílkovin v každém jídle, a to z důvodu navození sytosti a vyrovnání hladiny krevního cukru. Bílkoviny můžete získat z nejrůznějších jídel i bez masa, jako například z vajec, ořechů a semínek, ryb, mléčných výrobků a luštěnin.
O: Jaký jste pozorovala vliv zdravé stravy v těhotenství na přibírání v těhotenství?
Lily: Jsem trochu frustrovaná z doporučení ohledně přibírání na váze, protože jsou založeny na BMI, ale nutně nezohledňují výšku nebo tělesnou konstituci. Jak můžeme očekávat, že žena, která měří 160 cm, bude mít v těhotenství stejné váhové přírůstky jako žena s výškou 180 cm? Doporučené váhové přírůstky se také liší celosvětově. To nejlepší, co můžete udělat, je jíst výživně bohaté jídlo, jíst dosytosti, hýbat se (např. cvičit) a nechat váhu, ať si dělá, co chce.
O: Mají tendenci méně nenabírat ženy, které v těhotenství konzumují rostlinnou stravu?
Lily: Co se týče váhových přírůstků a rostlinné stravy, viděla jsem vše. Měla jsem ženy vegetariánky, které v těhotenství přibraly mnoho kil, zjevně díky vysokému podílu sacharidů ve stravě (je dobře zdokumentováno, že strava bohatá na sacharidy zvyšuje váhové přírůstky v těhotenství) a další, které přibraly méně, než by se očekávalo (pravděpodobně v důsledku nízkého energetického příjmu nebo jiných faktorů). Jsem advokátkou rozmanité stravy s nízkým glykemickým indexem založené na přirozených potravinách a měla jsem možnost v takových případech pozorovat normalizaci přibírání na váze v těhotenství – dokonce i u klientek, které měly za sebou historii přibírání 30+ kg v předchozích těhotenstvích.
O: Kdo jsou vaši oblíbení lidé z oboru výživy a těhotenství, porodu a šestinedělí? Koho sledujete na sociálních sítích?
Lily: Mám ráda práci Evidence Based Birth, Magamamas (Kimberly Johnson), Birthful (Adriana Lozada), Delivering Miracles (Parijat Deshpande), Ariana Taboada a Startup Pregnant (Sarah K. Peck).
O: Na čem momentálně pracujete?
Lily: Pracuji na vývoji pokračovacích výživových kurzů pro pracovníky ve zdravotnictví právě na témata prenatální výživa, těhotenská cukrovka a další témata týkající se žen a zdravé výživy.
Nichols (2018) An interview with Lily Nichols, Top Real Food Pregnancy Diet Questions Answered