Krátký příběh o náhodné diagnóze cukrovky 2. typu
Jednou v roce 2016 jsem to zase přepískl. Jeden cvik s kettle bells navíc, a moje záda to nezvládla. Být fyzicky aktivní má svou cenu, pomyslel jsem si, a rozmrzele se objednal ke svému lékaři. Nic moc nepomáhalo, a tak mě doktor nakonec poslal na CT vyšetření. Vyšetření, které obrátí můj svět vzhůru nohama.
Když se doktor podíval na zprávu radiologa, měl pro mě dvě zprávy. Vyšetření neodhalilo žádné poranění zad, ale pak zvážněl: “Vaše játra jsou zvětšená a to by mohlo značit cukrovku. Pošlu Vás na zátěžový test glukózové tolerance, abychom to potvrdili.”
Přesně tak, pár dní poté (červen 2016) byly výsledky nazpět – cukrovka 2. typu (DM2) potvrzena. Byl jsem z toho zničený, a moje zděšení se zhoršilo, když jsem všude, kam jsem se podíval, viděl “chronické progresivní onemocnění” a stovky fotek pacientů s různými diabetickými komplikacemi.
Před mou další návštěvou v jedné z nejlepších nemocnic v ČR jsem zběsile hledal online a rozečetl jsem knihu, kterou jsem dostal před lety. William Davis a Život bez pšenice. Psal hodně o rafinovaných sacharidech, ale nebylo úplně jasné, jak by to mohlo být relevantní pro mě – já jsem vždy jedl vyváženou stravu, byl fyzicky aktivní, a neměl problém s váhou.
Návštěva lékař proběhla rychle a po několika formálních dotazech jsem dostal předepsaný metformin a statiny. Můj dotaz ohledně doporučeného příjmu sacharidů byl odbyt a bylo mi řečeno, abych snížil příjem asi na 250 gramu denně. Skvělé. Tak takhle tedy vypadá lékařská péče v nejlepší nemocnici v zemi.
Chronické progresivní onemocnění, a léky na celý život. Točila se mi z toho hlava, a nějakou dobu jsem byl jako opařený. Nicméně, pár dní poté jsem úplně náhodně zahlédl Facebook příspěvek Margit Slimákové o přednášce americké lékařky Sary Hallberg o tom, jak poslat diabetes do remise ignorováním stravních doporučení, který sdílela známá a respektována specialistka na výživu. V diskuzi pod příspěvkem jsem pak objevil Dietdoctor.com a mnoho dalších odkazů týkajících se konceptu nízkosacharidové vysokotukové stravy (low carbohydrate high fat, LCHF), včetně systematických revizí a meta-analýz RCT studií, které dokazovaly efektivitu a bezpečnost LCHF u DM2. Tak to je ono, můj plán od té chvíle bylo poslat cukrovku do remise, setřepat ji jako chřipku. Asi od září 2016 jsem nebral statiny a přestal brát metformin.
Nakonec se mi v říjnu 2016 podařilo objednat ke zkušené diabetoložce ve fakultní nemocnici, která mi skvěle poradila a nabídla perfektní postřehy o LCHF přístupu u DM2. Dohodli jsme se, že dáme LCHF šanci, a s medikací pro tuto chvíli počkáme. No a to je celý příběh. Omezil jsem sacharidy asi na 70 gramů denně, a doplnil bílkoviny a tuky z kvalitních potravin v rámci mého vlastnoručně sestaveného LCHF jídelníčku. Zhubl jsem asi 15 kg, musel si koupit nové kalhoty (nežádoucí efekt, který RCT studie nezmiňují), moje HbA1c spadlo z 54 na 38 a krevní glukóza se snížila z diabetického pásma do normálu (viz graf). Cítím se skvěle, což by se nemohlo stát bez neuvěřitelné podpory mé ženy. Také jsem zavedl intermitentní postění a chtěl bych se teď zaměřit na posílení svalů. Budu také podrobněji sledovat svoje kardiovaskulární riziko pro případ, že by bylo nutné udělat nějak změny ve stravě nebo medikaci.
Adaptace na LCHF v naší rodině mělo velmi jednoznačný efekt na náš rozpočet – utrácíme asi o 20 % víc za potraviny, a kde to jde, kupujeme v rámci možností ty nejkvalitnější, a naopak šetříme na průmyslově zpracovaných potravinářských produktech, které už nekupujeme. Na druhou stranu, jak se moje cukrovka dostala do remise, často mě napadá, kolik asi nově diagnostikovaných DM2 pacientů rovnou dostane metformin a statiny, aniž by se cokoliv dozvěděli o LCHF.
Jsem opravdu vděčný své lékařce – je to skvělý kouč a člověk – a také sociálním sítím. Bez Facebooku by mi asi trvalo o pár týdnů či měsíců déle, než bych zjistil všechno, co jsem o LCHF potřeboval vědět.
Komentář Jakubovy lékařky (Hana Krejčí, Všeobecná fakultní nemocnice, Praha, Česká republika):
“V Jakubově případě jsem neměla moc práce. Obrátil se na mě krátce poté, kdy jsem na Dietdoctor.com viděla fascinující přednášku RD Dikemana o prevenci diabetických komplikací u cukrovky 1. typu, což mě přivedlo k podrobnějšímu studiu práce Richarda Bernsteina – podle mého názoru je jeho Diabetes Solution jednou z nejlépe napsaných učebnic diabetologie vůbec. Probrali jsme podrobněji Jakubův plán zkusit LCHF, dohodli se na měření glykémie a na jeho osobních cílech.
Přišlo mi, že ke své cukrovce přistoupil jako inženýr, všechno si zapisoval a chtěl výsledky zlepšit, nebo spíš rovnou cukrovku setřepat. Mimojiné jsme postupně odhalili, že pohanka zvyšovala Jakubovy ranní glykémie příliš vysoko – jakmile ji vyřadil, jeho glykemie se okamžitě zlepšily.
Jakub teď technicky poslal svou cukrovku 2. typu do remise a nepotřebuje žádné léky. Za tento mimořádný výsledek si může hlavně sám. Pacienti jako Jakub nám lékařům usnadňují práci. Těším se, že v budoucnu poznám více pacientů jako je on.”
Eenfeldt (2017) I feel great
Klobouk dolů před lékařkou, která je ochotna radit lidem proti svým finančním zájmům. Vyléčením pana Jakuba vlastně přišla o ,,zákazníka”. Takových moc není.
Dobry den, Jirko,
to je zajimavy postreh – ano, kvalitni zdravotni pece muze vest k velmi dobrym vysledkum pacientu, vysazeni leku a take ke “ztrate zakaznika”.
V nekterych zemich (napr. USA) umeji takto kvalitni zdravotni peci nalezite ocenit i financne. Viz napriklad praci Michaela Portera ve zdravotnictvim anebo web Virta Health.
Honza, Neslazeno.cz