eslazeno: Honza v rohovoru s Barborou Krimovou pro server Nasadle.cz hovořil mimojiné i o životě zdravotnického poradce, o informační džungli kolem zdravé výživy, a o vysoce zpracovaných potravinářských produktech. A o sádle.
Mgr. Jan Vyjídák, LL.M. MSc. – máte několik titulů, co všechno jste studoval?
JV: Díky moc za pozvání k rozhovoru. Hádám několik nesmrtelných výživových mýtů stále ještě bojuje o život, ale snad se článek líbil. Studoval jsem nejdřív práva – na právnické fakultě Univerzity Karlovy, kam se mi díky programu Erasmus podařilo vtěsnat i roční studium na právech v Lisabonu. Následovalo ještě medicínské právo na Cardiff University ve Walesu, a nakonec mezinárodní zdravotnický management na Imperial College London. S odstupem času přiznávám, že studium ve Velké Británii mi pomohlo vnímat obyčejný svět kolem mě i odborné publikace v úplně novém světle.
Původem jste právník, jak jste se dostal k medicíně a výživě? A co vás k tomu vedlo?
JV: Můj zájem o právo souvisel s tím, že jsem už na střední škole trávil hodně času v advokátní kanceláři mého otce. Na gymnáziu mě sice bavila fyzika, biologie i chemie, ale tak nějak už od dětství jsem chtěl být právníkem – a pomáhat lidem. Měl jsem štěstí, že rodiče mě v tomto směru nikdy do ničeho nenutili, a nechali mě vybrat. Ve svém blízkém okolí jsem ale měl několik přátel, kteří studovali medicínu (před všemi mediky hluboce smekám, jak praví starý vtip, medici klidně vystudují práva o prázdninách mezi semestry na medicíně, což obráceně říct nelze), a v roce 2005 jsem se díky blízkému setkání se závažným nádorovým onemocněním začal zajímat ještě víc.
Po dokončení práv v Praze jsem pak v červnu 2005 zamířil do Irska za prací – pracoval jsem jako právní asistent v malé advokátní kanceláři, abych si vydělal na studium medicínského práva v Cardiffu. Můj spolužák, zkušený cévní chirurg a expert na zdravotní systémy, mě pak inspiroval ke studiu mezinárodního zdravotnického managementu v Londýně. No a po dokončení studia byly kostky vrženy – začal jsem pracovat jako zdravotnický poradce se specializací na zlepšování kvality lékařské péče a výsledků pro pacienty, a současně jsem se víc a víc věnoval odborné literatuře na téma výživy a prevence a léčby chronických onemocnění. Jak jsem rychle zjistil, nezanedbatelné procento nákladů na zdravotnictví totiž velmi úzce souvisí s nevhodnou stravou a celkově nezdravým životním stylem. Bylo to zřejmé i z projektů, do kterých jsem se ve Velké Británii zapojil jako poradce.
Krimová-Vyjídák (2019) Nasádle.cz – Rozhovor s Mgr. Jan Vyjídák, LL.M. MSc.